Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 14:13

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 05 lis 2012, 13:18 
Offline

Dołączył(a): 05 lis 2012, 12:40
Posty: 5
W związku z tym, że jest to mój pierwszy post pozdrawiam wszystkich forumowiczów i miłośników genealogii. Swoją "przygodę" z genealogią rozpocząłem w lipcu tego roku i już teraz mogę powiedzieć że słowo "przygoda" zupełnie nie oddaje ogromu pracy jaki należy włożyć w poszukiwanie swoich korzeni :).
Ale do rzeczy. Poszukując rodziców mojego prapradziadka w USC w Mikstacie znalazłem akt zgonu mego prapradziadka Piotra Brzezichy. Wynika z niego, że urodził się w Tarchałach parafia Odolanów (Adelnau) a jego rodzicami byli Marcin Brzezicha i Małgorzata Brzezicha (niestety w akcie zgonu nie ma nazwiska panieńskiego, natomiast tu widnieje Kasprzyk). Idąc tym tropem w bazie małżeństw "Poznań Projekt" znalazłem pasującą parę (wpis 42/1841), która mogła być rodzicami Piotra Brzezichy tyle, że nie zgadza się nazwisko Marcina gdyż brzmi Brzeziak. Jestem niemalże przekonany, że nazwisko Marcina to Brzezicha a potwierdzeniem tego może być małżeństwo Antoniego Brzezicka (znów pomyłka?) i Agnieszki Kubickiej - wpis 31/1883, gdzie rodzicami Antoniego są Marcin Brzezicha i Malgorzata Kasprzyk. Tu rodzi mi się wątpliwość czy mogę przyjąć, że Marcin to jednak Brzezicha a nie Brzeziak. Dodam jeszcze, że sam bardzo często spotkałem się z przekręceniem mojego nazwiska a w przypadku odczytywania starych dokumentów pomyłka jest bardzo możliwa.
Biorąc pod uwagę powyższe uprzejmie proszę o pomoc w rozwianiu moich wątpliwości. A zupełnie przypadkiem, ktoś posiada informacje o rodzinie Brzezichów z Tarchał.
Pozdrawiam serdecznie.

_________________
Marek Brzezicha


Ostatnio edytowano 06 lis 2012, 16:27 przez marobrze, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 lis 2012, 13:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
marobrze napisał(a):
w bazie małżeństw "Poznań Projekt" znalazłem pasującą parę (wpis 42/1841), która mogła być rodzicami Piotra Brzezichy tyle, że nie zgadza się nazwisko Marcina gdyż brzmi Brzeziak


Ten zapis jest bardzo niewyraźny i można go było odczytać i tak i tak. Skoro używał nazwiska Brzezicha to widocznie taką pisownie miał jednak na myśli ksiądz.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 lis 2012, 18:19 
Offline

Dołączył(a): 30 wrz 2012, 10:08
Posty: 70
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Witam!

Jeśli Twój pradziadek urodził się 20 maja 1858 roku w Tarchałach ( akt nr 130 ), to jego rodzicami byli Marcin Brzezicha i Małgorzata z d. Kasprzyk. W tym okresie w Tarchałach spotyka się tylko nazwisko "Brzezicha", bez jego odmian.

Pozdrawiam. Paweł.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 lis 2012, 20:17 
Offline

Dołączył(a): 05 lis 2012, 12:40
Posty: 5
Cytuj:
Jeśli Twój pradziadek urodził się 20 maja 1858 roku w Tarchałach ( akt nr 130 ), to jego rodzicami byli Marcin Brzezicha i Małgorzata z d. Kasprzyk. W tym okresie w Tarchałach spotyka się tylko nazwisko "Brzezicha", bez jego odmian.

Tak to mój przodek! Serdecznie dziękuję za pomoc. Na marginesie, skąd u Ciebie Pawle taka wiedza?
Pozdrawiam. Marek

_________________
Marek Brzezicha


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 lis 2012, 16:27 
Offline

Dołączył(a): 30 wrz 2012, 10:08
Posty: 70
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Ostrowskie Towarzystwo Genealogiczne wydało właśnie płytę "Akta Stanu Cywilnego Parafii Rzymskokatolickiej w Odolanowie 1808-1874". Świetny materiał do badań genealogicznych.

Paweł


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 lis 2012, 16:31 
Offline

Dołączył(a): 05 lis 2012, 12:40
Posty: 5
Paweł001 napisał(a):
Ostrowskie Towarzystwo Genealogiczne wydało właśnie płytę "Akta Stanu Cywilnego Parafii Rzymskokatolickiej w Odolanowie 1808-1874". Świetny materiał do badań genealogicznych.

Paweł


:) Wczoraj wysłałem zapytanie o możliwość nabycia :).

_________________
Marek Brzezicha


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 maja 2013, 18:08 
Offline

Dołączył(a): 04 maja 2009, 07:51
Posty: 23
Lokalizacja: Gniezno
Witam. Matką chrzestną mojego dziadka była Agnieszka Brzezicha. Dziadek urodził się w 1902 roku w Świecy a w akcie urodzenia jest wpisana Agnieszka Brzezicka. Ponieważ akty były pisane ręcznie to proszę zauważyć, że literę k można było wziąć jako h.Być może to coś pomoże, bo moja mama twierdzi że nazwisko Brzezicha jest jej znane /przekaz ojca/ i nie ma w tej kwestii wątpliwości.Pozdrawiam
Maciej


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 52 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL