Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 16 cze 2024, 15:39

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 23 cze 2016, 11:38 
Offline

Dołączył(a): 07 gru 2014, 01:49
Posty: 283
Dzień dobry, proszę o przetłumaczenie aktu małżeństwa Bartłomieja Szczerkowskiego oraz Magdaleny Komorowskiej. Mchówek, par. Mąkoszyn rok 1810:
https://zapodaj.net/527352215bcc8.jpg.html

_________________
Pozdrawiam
Damian


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lip 2016, 20:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lip 2010, 21:03
Posty: 4050
Lokalizacja: Obra/Wolsztyn
To nie jest akt ślubu Bartłomieja Szczerkowskiego i Magdaleny Komorowskiej, bo byłby to związek kazirodczy syna z matką.
To akt ślubu Bartłomieja z Marianną Borkowską.
Czy przetłumaczyć?

_________________
Pozdrawiam
Jurek


***********
Szanuję pracę i dorobek badawczy innych. Dlatego - zgodnie z Regulaminem Forum i prawem oraz aby nie naruszać praw autorskich i nie dokonywać kradzieży wartości intelektualnych - zamieszczam linki do źródeł informacji.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lip 2016, 21:12 
Offline

Dołączył(a): 07 gru 2014, 01:49
Posty: 283
Tak, moja pomyłka. Chodziło mi o Mariannę Borkowską. Poproszę o tłumaczenie.

_________________
Pozdrawiam
Damian


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 lip 2016, 21:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lip 2010, 21:03
Posty: 4050
Lokalizacja: Obra/Wolsztyn
Roku 1810 dnia 4 listopada ja jak wyżej pobłogosławiłem małżeństwo między uczciwym Bartłomiejem Szczerkowskim, młodzieńcem lat 29, wyrobnikiem z Mchówka, synem Marcina Szczerkowskiego komornika z Kozjat i Magdaleny Komorowskiej prawowitych małżonków oraz Marianną Borkowską, panną lat 19, córką Tomasza Borkowskiego komornika z Mąkoszyna już zmarłego i Rozalii Żuchowskiej już zmarłej, prawowitych małżonków. Świadkami zostali: Jakub Kujawski kowal z Mchówka lat 46, drugi - Józef Tylkowski sołtys z Mchówka lat 52, trzeci - Kazimierz Wisniewski mieszkaniec z Mchówka lat 46, czwarty - Antoni Urbanowicz dziedzic z m. Goczki lat 45

_________________
Pozdrawiam
Jurek


***********
Szanuję pracę i dorobek badawczy innych. Dlatego - zgodnie z Regulaminem Forum i prawem oraz aby nie naruszać praw autorskich i nie dokonywać kradzieży wartości intelektualnych - zamieszczam linki do źródeł informacji.


Ostatnio edytowano 05 lip 2016, 17:27 przez Jerzy Drzymała, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 lip 2016, 09:35 
Offline

Dołączył(a): 07 gru 2014, 01:49
Posty: 283
Dziękuję! Mam jedną wątpliwość. Podał Pan, że Antoni Urbanowicz to dziedzic. Ja rozumiem, że dziedzic to ziemianin. Z tego, co się dotąd orientowałem Antoni nie był szlachcicem. Czy więc na pewno w tym akcie napisane jest, że to dziedzic, czy coś źle pojmuję. Proszę o odpowiedź.

_________________
Pozdrawiam
Damian


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 lip 2016, 17:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lip 2010, 21:03
Posty: 4050
Lokalizacja: Obra/Wolsztyn
Spojrzałem jeszcze raz i ... nadal widzę "haeres".

_________________
Pozdrawiam
Jurek


***********
Szanuję pracę i dorobek badawczy innych. Dlatego - zgodnie z Regulaminem Forum i prawem oraz aby nie naruszać praw autorskich i nie dokonywać kradzieży wartości intelektualnych - zamieszczam linki do źródeł informacji.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 lip 2016, 19:13 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2461
edamian napisał(a):
Dziękuję! Mam jedną wątpliwość. Podał Pan, że Antoni Urbanowicz to dziedzic. Ja rozumiem, że dziedzic to ziemianin. Z tego, co się dotąd orientowałem Antoni nie był szlachcicem. Czy więc na pewno w tym akcie napisane jest, że to dziedzic, czy coś źle pojmuję. Proszę o odpowiedź.

To on nie był z Urbanowiczów herbu Łabędź?

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 lip 2016, 22:07 
Offline

Dołączył(a): 07 gru 2014, 01:49
Posty: 283
A czy haeres może odnosić się do chłopa? Inaczej, byłaby to naprawdę zaskakująca historia. Mam wątpliwości w szlachectwo Antoniego. Co prawda znalazłem jeszcze jeden akt którym występuje jako haraes, ale w tym czasie w okresie 1807-1813, występuje także po dwa razy jako pater familias oraz inquilinus. W późniejszych polskojęzycznych aktach występuje on jako gospodarz. Prawdopodobnie jego brat Stanisław widnieje jako gajowy. Prawdopodobnie jego brat Roch występuje jako komornik oraz honestus. Jego syn Felicjan początkowo jest nawet parobkiem, a potem gospodarzem. Przy czym mam 99% pewności że to jeden i ten sam Antoni.
Być może pochodził ze szlachty może biednej, ale nie mam żadnych ku temu przesłanek. Bartku - jego nazwisko Urbanowicz we wcześniejszych aktach brzmiało także Urbaniak, a w późniejszych Urbański i tak też zostało.
Proszę o pomoc w wyjaśnieniu sprawy.

_________________
Pozdrawiam
Damian


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL